MLK, Jr. and Millbrooke Win District Governor's Cup; Winners Set to Compete at Regionals in March
Posted On:
Monday, February 13, 2017
News Image

 

 

February 13, 2017

 

Martin Luther King, Jr. and Millbrooke Win District Governors Cup; Winners Set to Compete at Regionals in March

 

On Saturday, February 11, academic teams across the district competed in the Kentucky Association for Academic Competition (KAAC) Governor’s Cup Competition. Congratulations to Governor Cup winners Martin Luther King, Jr. Elementary School (District 19) and Millbrooke Elementary School (District 18). See pictures *attached.

 

 

Participating schools are divided into 3 districts by KAAC for competition (see below). Schools, along with individual students (with qualifying scores), will advance to the regional competition scheduled in March. For more information, visit http://my.kaac.com/ASAP/Results/Elementary/District

 

 

o   District 17 (Hosted by Sinking Fork): Crofton, Freedom, Sinking Fork and University Heights Academy

o   District 18 (Hosted by Millbrooke): Heritage Christian Academy, Indian Hills, Millbrooke, and South Christian Elementary

o   District 19 (Hosted by MLK, Jr.): Martin Luther King, Jr., Pembroke, and South Todd Elementary

 

Congratulations to the following schools and students for placing in the Governor’s Cup Competition:

 

Overall Final Standings

 

District 17

 

District 18

 

District 19

 

2nd Place- Crofton Elementary

 

3rd Place- Sinking Fork Elementary

 

 

1st Place- Millbrooke Elementary

 

2nd Place- South Christian Elementary

 

1st Place- Martin Luther King, Jr. Elementary

 

3rd Place- Pembroke Elementary

 

 

Quick Recall

District 17

District 18

District 19

 

2nd Place- Crofton

 

3rd Place- Sinking Fork

 

1st Place- Millbrooke

 

2nd Place- Indian Hills

 

3rd Place- South Christian

1st Place- MLK, Jr.

 

2nd Place- Pembroke

 

 

 

Future Problem Solving

District 17

District 18

District 19

 

1st Place- Freedom

1st Place- Millbrooke

 

1st Place- South Christian

2nd Place- MLK, Jr.

 

 

 

Math

District 17

District 18

District 19

 

1st Place- Noah Rager, Crofton

 

2nd Place- Evan Paige, Sinking Fork

 

3rd Place-Eli Morris, Crofton

1st Place- Allee Orton, South Christian

 

2nd Place- Kendall Mayes, Millbrooke

 

3rd Place- Rebecca Wood, Millrooke

1st Place- Patrick Challender, MLK, Jr.

 

2nd Place- Julius Grace, Pembroke

 

 

Science

District 17

District 18

District 19

 

2nd Place- Evan Paige, Sinking Fork

1st Place- Eli Boehman, South Christian

 

3rd Place- Vincent Jeronimo, Indian Hills

1st Place- Aidan Wix, MLK, Jr.

 

2nd Place- Kaylee Wright, Pembroke

 

 

 

Social Studies

District 17

District 18

District 19

 

1st Place- Noah Rager, Crofton

1st Place- Hanah Valeria, South Christian

1st Place- Will Adams, MLK, Jr.

 

2nd Place- Patrick Challender, MLK, Jr.

 

3rd Place- Aidan Wix, MLK, Jr.

 

 

Language Arts

District 17

District 18

District 19

 

1st Place-  Brady Tyler, Crofton

 

3rd Place- Aiden Knepper, Sinking Fork

 

1st Place- Savannah Isaacs, Millbrooke

 

2nd Place- Allee Orton, Millbrooke

2nd Place- Maizey Maguire, MLK, Jr.

 

3rd Place- Liberty Manzone, Pembroke

 

Arts & Humanities

District 17

District 18

District 19

 

3rd Place- Raegan Harris, Crofton

1st Place- Eli Boehman, South Christian

 

2nd Place- Natalia Martinez, South Christian

 

3rd Place- Livi Ray, Millbrooke

2nd Place- Maizey Maguire, MLK, Jr.

 

3rd Place- Rowan Wix, MLK,  Jr.

 

Composition

District 17

District 18

District 19

 

2nd Place- Jesslyn Sharkey, Sinking Fork

 

3rd Place- Eli Morris, Crofton

1st Place- McKenzie Hyams, Millbrooke

 

2nd Place- Audrey Grise, Millbrooke

 

3rd Place- Faith Hulstrom, Indian Hills

2nd Place- Maizey Maguire, MLK, Jr.

 

3rd Place- DeOndre Coleman, MLK, Jr.